Świat fizyki

Zadania

Kinematyka
Dynamika
fizyka zadania

Pomocnicze wzory z Kinematyki

Średnia prędkość (w ruchu jednostajnym): v = s*t
Przyspieszenie (w ruchu jednostajnym): a = v/t
Droga (w ruchu przyspieszonym): s = a*t2
Prędkość końcowa (w ruchu przyspieszonym): v = a*t
Droga (w ruchu jednostajnie opóźnionym): s = v0*t/2

Ruch jednostajny

1.Na jeziorze wioślarz nadaje łodzi prędkość 5 km/h. W jakim kierunku winien on odbić od brzegu rzeki, aby przepłynąć ją prostopadle? Prędkość rzeki jest 4 km/h. Z jaką prędkością płynął wioślarz?

2.Nieruchomy dźwig podnosi ciało w górę z prędkością 7,2 km/h. Jaka jest prędkość ciała wtedy, gdy dźwig porusza się po poziomych szynach z prędkością 3,6 km/h? Jaki jest kierunek tej prędkości?

3.Oddano strzał prostopadle do ściany wagonu kolejowego o szerokości 3 m, poruszającego się ze stałą prędkością 72 km/h. Pocisk przebił obie ściany. Otwór wylotowy był przesunięty względem wlotowego o 20 cm. Jaka była prędkość kuli?

4.Łódź przepłynęła rzekę o szerokości 400 m z prędkością 14,4 km/h względem brzegu. Prąd wody zniósł ją o 300 m. Jak długo płynęła łódź?

5.Samochód osobowy był 100 m za ciężarowym. Po 20 s ruchu znalazł się w tej samej odległości, ale przed ciężarowym. Jaka była prędkość względna obu pojazdów?

6.Łódź płynie z portu A do B z prądem rzeki w czasie 2 h, a pod prąd w czasie 3 h. Jak długo płynęłaby z A do B tratwa?

7.Statek o długości 100 m płynie po jeziorze ze stałą prędkością. Łódź, poruszając się z prędkością 108 km/h, przebywa odległość od rufy statku do dziobu i z powrotem w czasie 20 s. Jaka jest prędkość statku?

8.Dwie motorówki, osiągające na jeziorze prędkości 30 km/h i 20 km/h, wyruszają jednocześnie w dół rzeki z przystani A i B leżących nad rzeką w odległości 10 km od siebie. Prędkość prądu rzeki jest 5 km/h. Gdzie spotkają się te łodzie?

Ruch jednostajnie zmienny

1.Ciało ruszyło ze stałym przyspieszeniem i w 10 s przebyło 300 m. Jaką miało prędkość po pięciu sekundach?

2.Z prędkością 700 m/s pocisk wchodzi w deskę o grubości 5 cm i wychodzi z prędkością 30 0m/s. Jak długo trwał ruch?

3.Ciało ruszyło ze stałym przyspieszeniem i po przebyciu 300 m osiągnęło prędkość 60 m/s. Jak długo trwał ruch?

4.W ciągu sześciu sekund ruchu jednostajnie przyspieszonego bez prędkości początkowej ciało przebyło 50 m. Po jakim czasie miało prędkość 100 m/s?

5.Startujący ze stałym przyspieszeniem samochód przebył 250 m w ciągu 10 s. Jaką prędkość miał z końcem dziesiątej sekundy?

6.Tramwaj ruszył ze stałym przyspieszeniem 0,5 m/s2. Jaką przebył drogę do chwili uzyskania prędkości 10m/s?

Druga zasada dynamiki

1.Z jakim przyspieszeniem porusza się ciało m=2kg po poziomej powierzchni pod wpływem poziomej F=20N?

2.Znajdź przyspieszenie i napięcie nici łączącej m1=2 kg i m2=4 kg poruszające się bez tarcia po poziomej powierzchni pod wpływem poziomej F=30 N ciągnącej m2.

3.Z jakim przyspieszeniem porusza się po poziomym stole ciało o m=10 kg pod działaniem F=50 N tworzącej z poziomem a=30o? Jaką siłą naciska ono na podłoże?

4.Z jakim przyspieszeniem porusza się po poziomym stole ciało m=10 kg pod wpływem poziomej siły F=60 N. Współczynnik tarcia o podłoże m=0,2.

5.Znajdź przyspieszenie mas m1=1kg i m2= 2kg oraz napięcie nici je łączącej, która została przerzucona przez nieważki i nieruchomy blok wiszący u sufitu.

6.Znajdź przyspieszenie mas m1= 2kg, m2= 3kg, m3= 4kg oraz napięcia nici je łączących, jeśli nić między masą m2 i m3 przerzucono przez blok nieruchomy.

7.Dwie masy M=1 kg każda przyczepiono do końców nitki przerzuconej przez blok nieruchomy. Na jednej z nich położono masę m=0,1 kg. Jakie jest przyspieszenie układu i nacisk masy m na M?

8.Wyprostowany, jednorodny sznur o długości d leży na stole tak, że jego część zwisa. Jak zmienia się jego przyspieszenie w zależności od długości części zwisającej?